“BakuBuild-2012” 18-ci Azərbaycan beynəlxalq “İnşaat” sərgisi və onunla paralel keçirilən “Aqua-Therm Baku -2012” 4-cü Beynəlxalq “İstilik, havalandırma və kondisiyalaşdırma sistemləri, Su təchizatı, Santexnika, Ətraf mühitin mühafizəsi texnologiyaları, Üzgüçülük hovuzları və Bərpa olunan enerji” və “CIPS Caspian” 5-ci Yubiley Xəzər beynəlxalq “Mühafizə, Təhlükəsizlik və Xilasetmə vasitələri” sərgilərinin başlanması ilə Azərbaycanda “Xəzər İnşaat Həftəsi” start götürdü.
İlk dəfədir ki, “Bakı Ekspo” mərkəzində bütün sərgi sahəsini və mərkəzin xarici meydançasını tutan genişmiqyaslı ekspozisiya təşkil edilib. İqtisadiyyatın ən dinamik inkişaf edən sahələrindən birini təmsil edən nümayəndələr öz imkanlarını, ən yeni ixtiralarını və istehsal texnologiyalarını, habelə məhsul və xidmətlərini nümayiş etdirmək üçün regionda ən böyük inşaat forumunun təmin etdiyi imkandan məharətlə yararlanırlar. Sərginin rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin Beynəlxalq əlaqələr və informasiya şöbəsinin rəisi Cahangir Qocayev, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının baş katibi Məhəmmədəli Əfəndiyev, “ITE Group Plc” şirkətinin regional direktoru cənab Edvard Stroon, eləcə də diplomatik korpusları təmsil edən şəxslər və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etdilər.
“Azərbaycan öz müstəqilliyini əldə edəndən bu günə kimi, tikinti sektoru bütün illər ərzində ölkə iqtisadiyyatının ən sabit və dinamik inkişaf edən sahələrindən biri olaraq qalmaqda davam edir. “BakuBuild” sərgisi də bunu əyani şəkildə əks etdirir. Sözügedən sərgi təkcə ən yeni texnologiyaların ölkəyə cəlb edilməsi deyil, həm də Azərbaycanın biznes baxımından cəlbedici imicinin yaradılmasında da mühüm rol oynayır. “BakuBuild” sərgisində iştirak edən şirkətlərin sayı ildən-ilə artır və onlar sonradan Azərbaycan haqqında müsbət informasiyanın özünəməxsus yayıcıları və təbliğatçılarına çevrilirlər”, deyə öz çıxışında Cahangir Qocayev qeyd etdi.
Konfederasiyanın baş katibi həmçinin xüsusi olaraq vurğuladı ki: “Mən ixtisaslaşdırılmış sərgilərin mühüm rolunu ayrıca qeyd etmək istərdim, belə ki, bu sərgilər vasitəsi ilə bizim iş adamları inşaat sahəsinin ən son nailiyyətləri və yenilikləri ilə yaxından tanış olmaqla yanaşı, həm də yeni əlaqələr quraraq istehlakçılara öz fəaliyyətləri, malları və xidmətləri barədə geniş məlumat verə bilirlər. Son illər ərzində bu sərgi kompleksində Azərbaycan iqtisadiyyatının müxtəlif sektorlarının artım və inkişafını əks etdirən çoxsaylı və müxtəlif sərgilər keçirilmişdir və mən məmnunluq hissi ilə qeyd edə bilərəm ki, hazırkı inşaat sərgisi keçirilən sərgilər arasında ən böyüyüdür”. “ITE Group Plc” şirkətinin regional direktoru cənab Edvard Stroon isə xüsusi fəxrlə qeyd etdi ki: “Hazırkı “BakuBuild” sərgisi bu günə qədər Azərbaycanda keçirilən sərgilər arasında ən genişmiqyaslı sərgiyə çevrilərək “Bakı Ekspo” mərkəzinin bütün ərazisini, o cümlədən xarici meydançasını tutur. “BakuBuild-2012” sərgisində dünyanın 31 ölkəsindən 455 şirkət iştirak edir. Sərgi iştirakçılarının 60%-i daimi eksponentlər, 35%-i yerli iştirakçılar, 30%-i isə debütantlardır. Qeyd etmək lazımdır ki, sərgidə iri milli qrupların iştirakı Azərbaycanın cəlbedici bazar olduğunu əyani şəkildə nümayiş etdirir”. Sonda cənab Edvard Stroon hamını qarşıdan gələn Milli Müstəqillik Günü münasibət ilə təbrik etdi və sərgidə məhsuldar iş arzuladı.
Daha sonra sərgi üzrə “VIP”-tur keçirildi. Tədbir iştirakçıları bir sıra iri xarici şirkətlərin və milli qrupların stendlərinə baş çəkdilər, istehsal yenilikləri ilə tanış oldular və Azərbaycan ilə əməkdaşlığın inkişafı perspektivlərini müzakirə etdilər.
“BakuBuild” sərgisi regionda ən iri ixtisaslaşmış tədbir kimi öz liderliyini qoruyub saxlayaraq, sərgi sahəsini yenidən genişləndirdi və eksponentlərin sayını artırdı. Bu il sərgidə dünyanın 31 ölkəsindən 455 şirkət iştirak edir. Sərgi iştirakçılarının 60%-i daimi eksponentlərdir və onlar öz məhsullarının təşviqi üçün sərgidən uzun illərdir ki, səmərəli meydança kimi istifadə edirlər. Sərginin daimi iştirakçıları arasında Finlandiya, Almaniya, İtaliya, İran, İspaniya və Portuqaliyanın milli qrupları var. Sərgidə ən böyük sahələri əvvəlcədən sifariş etmiş türk istehsalçıları əvvəlki kimi Azərbaycan bazarına böyük maraq göstərirlər. Həmçinin, Çin şirkətləri tərəfindən tutulan meydançaların sayı da artmışdır.
Sərgidə dünyanın aparıcı məhsul və xidmət istehsalçıları, habelə yerli istehsalçılar tikinti materiallarının ən müxtəlif və rəngarəng çeşidini, o cümlədən liftlər, eskalatorlar, inşaat alətləri, təhlükəsizlik vasitələri, inşaat texnikası, bəzək-naxış və üzlük materialları, santexnika, döşəmə örtükləri, dam, üzlük materialları, yol-tikinti texnikası, landşaft dizaynı və s. təqdim edirlər. Bu il sərgidə Türkiyənin kurort regionlarında daşınmaz əmlak haqqında təkliflərin təqdim edildiyi “Daşınmaz əmlak” adlı yeni sektor fəaliyyət göstərir. Burada ziyarətçilər müasir inşaat texnikalarının üstünlüklərini əyani şəkildə qiymətləndirə, peşəkarlar isə özünəməxsus “test-drayv”lar keçirə bilərlər.
Öz miqyasına görə ikinci böyük tədbir - “Aqua-Therm Baku” sərgisi “Bakı Ekspo” mərkəzinin ikinci və dördüncü zallarında yerləşir. Bu il sərginin işində Azərbaycan, İran, İtaliya, Rusiya, Türkiyə, Çindən 78 şirkət, həmçinin Belçika, Finlandiya, İsveç, Yaponiya və digər istehsalçı ölkələrin yerli nümayəndəlikləri iştirak edirlər. Sərgi ekspozisiyasının üçdə birini yerli şirkətlər tutur və onların arasında sərginin daimi iştirakçıları - “Metak”, “Sauna Inshaat”, “Yusiko”, “NJT”, “Euroclima”, “Nenzi-M” və digərlər şirkətlər var. Sərgidə ənənəvi isitmə sistemləri, izolyasiya materialları, saunalar, ventilyatorlar, hava paylayıcı qurğular və digər bu kimi məhsullarla yanaşı, ilk dəfə xüsusi buxarılar, “hava pərdələri”, hovuzlar üçün duzlu suda işləyən avadanlıqlar və s. nümayiş etdirilir. “Ventilyasiya və kondisiyalaşdırma” bölməsində “Carrier” (ABŞ), “Daikin” (Yaponiya), “Systemair” (İsveç), “Hitachi” (Yaponiya), “Sanyo” (Yaponiya) və “Thermona” (Çexiya) kimi dünya brendləri təqdim edilir. İstilik sistemi sahəsində “Robello” və “Immergas” kimi italyan brendləri və digər şirkətlər təqdim olunur.
Regionda təhlükəsizlik üzrə yeganə beynəlxalq ixtisaslaşdırılmış sərgi sayılan 5-ci Yubiley Xəzər beynəlxalq “Mühafizə, Təhlükəsizlik və Xilasetmə vasitələri” (“CIPS”) sərgisi Azərbaycan, Belarus, İtaliya, Rusiya, Türkiyə və başqa ölkələrdən aparıcı şirkətləri təqdim edir. Sərgi ekspozisiyasını mühafizə televiziyası (CCTV), girişə nəzarət, qəza və xilasetmə texnikası, turniketlər, dayanacaq sistemləri, sürətli günbəz kameraları, kameralar üçün optika və əhalinin təhlükəsizliyin təmin olunmasında geniş surətdə tətbiq edilən digər İKT texnologiyaları, yanğınsöndürmə və mühafizə siqnalizasiyaları, tüstü datçikləri və yanğına qarşı xüsusi təyinatlı avadanlıqlar sahəsində ən son nailiyyətlər və layihə həlləri təşkil edir. Rusiyadan olan şirkətlər isə “Qaz”, “ZİL”, “Ural” və “Kamaz” şassiləri əsasında yanğınsöndürmə maşınlarının geniş çeşidi və yanğınsöndürmə avtosisternlərini nümayiş etdirirlər.
Eksponentlərin stendləri kreativ dizayn, habelə mal və xidmətlərin geniş çeşidi ilə fərqlənir. Artıq ilk gündən şirkətlərin stendlərində fəal iş aparılır, yeniliklər və təqdim edilən malların üstünlükləri nümayiş etdirilir, ustad dərsləri (“master-klass”) keçirilirdi. Sərgilərin işgüzar proqramının ilk tədbiri - “Azərbaycanın yeni şəhərsalma və inşaat məcəlləsi: praktiki tətbiq məsələləri” adlı seminar keçirildi.
“BakuBuild” sərgisinə Azərbaycan Respublikası İqtisadi İnkişaf Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası, həmçinin Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) tərəfindən dəstək verilir. Böyük Britaniyanın “ITE Group plc” şirkəti və onun tərəfdaşı - “Iteca Caspian LLC” şirkəti “BakuBuild” sərgisinin təşkilatçıları qismində çıxış edirlər. Sərginin belə uğur qazanması “ITE Group plc” şirkətinin beynəlxalq şirkətləri Azərbaycan sərgisində iştiraka fəal surətdə cəlb edən bütün tərəfdaşlar şəbəkəsinin birgə əməyinin nəticəsidir. Onların arasında “EUF” (Türkiyə), “GIMA” (Almaniya), “ITE Gulf” (BƏƏ), “International Show srl.” (İtaliya), “ITE China” (Çin) və “ITE Poland” (Polşa) kimi şirkətlər var. Artıq altı ildir ki, “BakuBuild” sərgisi Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (“UFI”) keyfiyyət nişanını daşıyır. Bu il sərginin sponsoru “Holcim Azerbaijan” şirkətidir.

В Азербайджане объявлено о начале «Каспийской Строительной Недели», старт которой дали 18-я Азербайджанская Международная Выставка «Строительство» BakuBuild 2012 и проходящие параллельно 4-я Международная Выставка «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника, Технологии по Охране Окружающей Среды, Бассейны и Возобновляемая Энергия» Aqua-Therm Baku 2012 и 5-я Юбилейная Каспийская Международная Выставка «Охрана, Безопасность и Средства Спасения» CIPS Caspian.
В Баку Экспо Центре впервые собрана масштабная экспозиция, охватившая все залы и внешнюю демонстрационную площадку Баку Экспо Центра. Представители одной из самых динамично развивающихся сфер экономики, воспользовались возможностью крупнейшего регионального строительного форума для демонстрации своих возможностей, новейших разработок и технологий производства, товаров и услуг. В официальной церемонии открытия выставки приняли участие начальник отдела международных связей и информации Комитета по градостроительству и архитектуре Джахангир Годжаев, генеральный секретарь Конфедерации предпринимателей Азербайджана Магомедали Эфендиев, Региональный директор ITE Group Plc Эдвард Строон, представители дипломатического корпуса, участники и средства массовой информации.
«На протяжении всех лет обретения независимости Азербайджана строительный сектор остается одной из стабильных динамично развивающихся отраслей экономики страны. Думаю, что BakuBuild является наглядным отражением этого. Выставка играет важную роль не только в привлечении в страну новейших технологий, но и для создания привлекательного для бизнеса имиджа Азербайджана. Из года в год растет количество участников BakuBuild, которые затем становятся своеобразными распространителями и агитаторами положительной информации об Азербайджане», - отметил в своем выступлении Джахангир Годжаев. В свою очередь Генеральный секретарь Конфедерации предпринимателей подчеркнул, что «Хотелось бы особо отметить неоценимость специализированных выставок, посредством которых отечественные деловые люди могут не только узнать о последних достижениях и новинках строительной отрасли, но и обрести новые связи и донести потребителям информацию о своей деятельности, товарах и услугах. За последние годы в этом выставочном комплексе прошло много выставок, отражающих рост и развитие различных сфер экономики Азербайджана. С удовлетворением могу отметить, что нынешняя строительная выставка стала самой крупной из них».
Региональный директор ITE Group Plc Эдвард Строон с особой гордостью отметил, что «BakuBuild стала самой масштабной из всех проходящих до сегодняшнего дня в Азербайджане выставок и заняла всю площадь и внешнюю демонстрационную площадку Баку Экспо Центра. В BakuBuild-2012 принимают участие 455 компаний из 31 страны мира. 60% участников выставки - это постоянные экспоненты, 35% - местные участники, 30% - дебютанты. Стоит подчеркнуть, что участие в работе выставки крупных национальных групп наглядно демонстрирует, что Азербайджан является привлекательным рынком». В заключении Эдвард Строон поздравил всех с грядущим Днем Независимости Азербайджана и пожелал всем успешной работы на стартовавших выставках!
Затем состоялся VIP-тур, участники которого посетили стенды ряда крупных зарубежных компаний и национальных групп, ознакомились с новинками производства и обсудили перспективы развития сотрудничества с Азербайджаном.
BakuBuild, сохраняя за собой лидерство крупнейшего специализированного регионального мероприятия, вновь увеличила объемы выставочных площадей и количество экспонентов. В этом году в ее работе принимают участие 455 компании из 31 страны мира, 60% из которых это постоянные экспоненты, которые уже не первый год используют выставку как площадку для продвижения своей продукции. Такие страны как Финляндия, Германия, Италия, Иран, Испания, Португалия, Греция выступают масштабными национальными группами. По-прежнему сохраняют интерес к азербайджанскому рынку турецкие производители, резервируя за собой большие площади на выставке. Увеличились площади, занимаемые китайскими компаниями.
Ведущие мировые и отечественные производители товаров и услуг представляют на выставке все многообразие строительных материалов, а также лифты, эскалаторы, строительные инструменты, средства безопасности, строительную технику, отделочные и облицовочные материалы, сантехнику, напольные покрытия, кровлю, облицовку, дорожно-строительной технику, ландшафтный дизайн и многое другое. Новым сектором стал сектор «недвижимость», который представлен предложениями о недвижимости в курортных регионах Турции. На демонстрационной площадке перед комплексом представлена строительная техника от ведущих компаний. Здесь посетители выставки могут наглядно оценить достоинства современной строительной техники, а профессионалы провести своеобразный тест-драйв.
Второй по масштабности стала выставка Aqua-Therm Baku, расположившаяся во втором и четвертом зале Баку Экспо Центра. В этом году в работе выставки принимают участие 78 компаний из Азербайджана, Ирана, Италии, России, Турции, Китая, а также местные представительства стран-производителей из Бельгии, Финляндии, Швеции, Японии и других стран.Треть выставочной экспозиции занимают местные компании, среди которых постоянные участники выставки компании Metak, Sauna Inshaat, Yusiko, NJT, Euroclima, Nenzi-M и другие. Кроме традиционных отопительных систем, изоляционных материалов, саун, вентиляторов, воздухораспредилительных устройств и т.д., впервые на выставке представлены эксклюзивные камины, «воздушные занавески», оборудование для бассейнов, которые работают на соленой воде и многое другое. В разделе «вентиляция и кондиционирование» представлены мировые бренды, такие как Carrier (США), Daikin (Япония), Systemair (Швеция), Hitachi (Япония), Sanyo (Япония), Thermona (Чехия). В сфере отопления представлены итальянские бренды Robello, Immergas и другие.
5-я Юбилейная Каспийская Международная Выставка «Охрана, Безопасность и Средства Спасения» CIPS, являясь единственной международной специализированной выставкой по безопасности в регионе, представит ведущие компании из Азербайджана, Беларуси, Италии, России, Турции и других стран. Экспозицию выставки составляют новейшие последние достижения и проектные разработки в области охранного телевидения, контроля доступа, аварийной и спасательной техники, турникеты, парковочные системы, скоростные купольные камеры, оптика для камер и другие ИКТ технологии, широко применяемые в обеспечении безопасности населения, пожарные и охранные сигнализации, датчики дыма, противопожарное оборудование специального назначения. Компании из России продемонстрируют широкий спектр моделей пожарных автомашин на базе шасси Газ, ЗИЛ, Урал, КамАЗ и пожарные автоцистерны.
Стенды экспонентов отличались креативным дизайном, широким ассортиментом товаров и услуг. Уже с первого дня на стендах компаний велась активная работа, демонстрировались новинки и преимущества представленных товаров, мастер классы. Состоялось первое событие из деловой программы выставок - семинар «Новый градостроительный и строительный кодекс Азербайджана: вопросы практического применения».
BakuBuild поддерживается Министерством Экономического Развития АР, Государственным Комитетом по градостроительству и архитектуре АР, Национальной Конфедерацией Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики, а также Фондом Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане (AZPROMO). Организаторами BakuBuild выступают Британская компания ITE Group PLC и ее партнер компания Iteca Caspian LLC. Такой успех выставки является результатом командной работы всей сети партнеров компании ITE Group plc, активно привлекающих международные компании к участию в азербайджанской выставке. Среди них компании EUF (Турция), GIMA (Германия), ITE Gulf (ОАЭ), International Show srl. (Италия), ITE China (Китай), ITE Poland (Польша). Вот уже шесть лет BakuBuild имеет знак качества Всемирной ассоциации выставочной индустрии “UFI”. Спонсором выставки этого года является компания “Holcim Azerbaijan”.